دکتر سید رضا صمصام شریعت

متخصص آسیب شناسی تشریحی و بالینی


Email address:

پذیرش اتوپسی جنین و نوزا

جنینی با سندروم فریزر

گزارش اتوپسی
دكتر سيد رضا صمصام شريعت
متخصص پاتولوژی تشریحی و بالینی
نظام پزشکی 32482
www.drsamsampthology.ir
....................

نام و نام خانوادگي:جنین ####
نام پدر : ####

سن/جنس: 23 هفته / مذکر
پزشك معالج : خانم دکتر ####
تاريخ فوت :سقط القا شده در 16/1/90
علت فوت از نظر باليني: آژنز کلیه
تاريخ اتوپسي : 17/1/90
شماره اتوپسي :3119

شرح حال بالینی :
جسد مربوط به جنینی مذکر در حدود 23 هفته می باشد که پدری 33 ساله و مادری 25 ساله دارد. والدین خویشاوند نسبتا نزدیک هستند. این دومین حاملگی مادر بوده است و بخاطر تشخیص آژنز دو طرفه کلیوی طی سونوگرافی تصمیم به ختم حاملگی گرفته شده. مادر هیچ بیماری را طی دوران حاملگی متذکرنیست .اولین حاملگی این والدین نیز به سقط انجامیده و علت آنرا هیدروپس ذکر کرده اند .

شرح معاینه خارجی جسد :
جسد متعلق به جنینی مذکر با قد 23 سانتیمتر و طول crown-rump برابر 14 سانتیمتر می باشد. طول پا 9 و دور سر 18 سانتیمتر است . bruise دیده نمی شودو maceration وجود ندارد . ادم به چشم نمیخورد. سيانوز خفيفي در ناحیه لبها و ناخنها ديده ميشود. در قسمت خلفی لگن و رانها و ناحیه پوبیس اکیموز وسیع وجود دارد (شکل1). پلکها به هم جوش خورده اند (شکل2) و گوشها در ناحیه پایین قرار دارند. دهان باز و کوچک و فیلتروم باند است. بینی کوچک بنظر می رسد ( شکل 3). آرنجها و زانو ها در وضع فلکسیون قرار دارند و انگشتان دست سین داکتیلی نشان میدهند(شکل 2).خطوط کف دست با سندروم داون سازگار نیست. پشت نرمال است . ژنیتال مذکر و نرمال مي باشد و بیضه ها نزول نیافته اند . بند ناف 38 سانتیمتر طول و 0.8 سانتیمتر قطر داردو در سطح مقطع آن 3 رگ به چشم میخورند .

شرح معاینه داخلی جسد :
دیواره قفسه صدری نرمال بوده مختصر نازک می باشد . دیافراگم در سمت راست و چپ لمس می گردد. هیدروتوراکس و پنوموتوراکس ندارد.. تیموس بدون آتروفی بنظر میرسد وخونریزی یا آمفیزم ندارد ابعاد آن 0.7*1*1 سانتیمتر است. پریکارد بدون چسبندگی بوده قلب مخروطی شکی و به ابعاد 1*1.4*2 سانتیمتر است . سوراخ بیضی باز است . مری نرمال بوده فیستول یا آترزی ندارد. برونش فاقد پلاک مکونیوم می باشد . هر یک از ریه ها به ابعاد 1.2*2.5*3 سانتیمتر است. ریه ها فاقد هوا بوده پرخون می باشند . لوبهای تحتانی ریه ها خونریزی پیدا کرده اند ( شکل4 ). حفره شکمی فاقد آسیت یا خونریزی است . چرخش رودی نرمال است و قطر کولن 5/0 سانتیمتر می باشد. معده به ابعاد 0.8*1.2*1.8 سانتیمتر است.کبد نرم و اتولیتیک است . ابعاد آن 2*2.5*5 سانتیمتر می باشد . طحال لوبیایی شکل و به ابعاد0.8*1*1.6 سانتیمتر است. کلیه ها و مجاری ادرار در دوطرف آژنزی دارند (شکل5) و غدد آدرنال حالت دیسکی شکل پیدا کرده به ابعاد 0.5*1.6*2 سانتیمتر می باشند . پنیس به طول 1 سانتیمتر می باشد و از اکیموز پوشیده شده است .

شرح بررسی میکروسکوپی :
در بررسی میکروسکوپی نمونه های بدست آمده از اعضای مختلف کلیه نسوج اتولیز پیدا کرده اند .

Dx: Fraser Syndrome
توضیح : این سندروم بصورت ژنتیکی با فرم اتوزومال مغلوب منتقل می شود و دو تیپ بصور FRAS1 : 4q21 و FREM2 : 13q13.3 دارد .

پاتولوژیست:
دکتر سید رضا صمصام شریعت


آدرس مطب : 1
تلفن : 35228677 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
Biographyپذیرش اتوپسی جنین و نوزابیوگرافیConferences & WorkshopsContact meCytopathology Case ReportsHistopathology Case ReportsPerinatal Autopsy ReportsPopular PapersScientific Papersفایل های pdfمقالات تخصصيمقالات عمومیکنفراسها و کارگاههای علمگزارش مواردی از اتوپسی (گزارشات مواردی از نمونه تماس با منصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر