دکتر سید رضا صمصام شریعت

متخصص آسیب شناسی تشریحی و بالینی


Email address:

پذیرش اتوپسی جنین و نوزا

اتوپسي (كالبد شكافي ) چيست و انجام آن چه لزومي دارد؟

اتوپسی یا كالبد شكافی بر دو نوع می باشد . اتوپسی تشخیصی و اتوپسی قضایی . نوع قضایی به دستور قوه قضاییه و بنابر شكایت اولیای دم متوفی توسط پزشكی قانونی صورت می گیرد تا معلوم گردد كه آیا متوفی در اثر بیماری یا سانحه فوت شده و یا به قتل رسیده است . نتایج حاصله از این نوع اتوپسی بصورت محكمه پسند بوده به بررسی دقیق بیماریهای جسد نمی پردازد.

برعكس در اتوپسی تشخیصی كه توسط پاتولو‍ژیست صورت می گیرد هدف كشف بیماری مسبب مرگ متوفی است تا موجب آرامش خاطر بازماندگان شده نگرانی ایشان از بابت كوتاهی های بالقوه خودشان یا كادر پزشكی رفع گردد . و در مواردی كه بیماری منشا ژنتیكی دارد خطرهای متوجه نزدیكان درجه یك آشكار شود .

علت ترس مردم از تشریح جسد یا اتوپسی باورهای غلطی است كه ایشان در این باره دارند . مثلا بسیاری اینگونه می اندیشند كه در اتوپسی اندامهای جسد تكه تكه میشوند . در حالیكه پاتولوژیست همانگونه كه جراح بدن یك فرد زنده را باز نموده و احشاء را عمل می كند جسد را با چاقوی جراحی باز كرده احشاء را از نظر بیماریهای مختلف بررسی می نماید بدون برهم زدن نظم آنها یا تكه تكه كردن آنها . در صورت لزوم از یك اندام ممكن است نمونه ای كوچكتر از یك سانتیمتر برداشته شود تا از نظر میكروسكوپی هم بررسی لازم صورت پذیرد . پس از انجام این اقدامات تشخیصی جسد توسط نخ بخیه زده شده ترمیم میگردد و برای به خاك سپاری به بازماندگان تحویل داده می شود .

برخی نیز با مقایسه اتوپسی و مثله كردن ! آنرا خلاف شرع می پندارند در حالیكه تفوت بین این دو از زمین تا آسمان است . مثله كردن در 1 - میدن جنگ و 2 - توسط اعراب بادیه نشین و وحشی در قبل از اسلام و 3 - برای نشان دادن نفرت از دشمن صورت میگرفته كه 4 - بصورت قطعه قطعه كردن اجساد بوده است . ولی اتوپسی در 1 - سالن اتوپسی آزمایشگاه پاتولوژی و 2 - توسط یك متخصص پاتولوژی و 3 - برای كشف بیماری مسبب مرگ متوفی انجام می شود و در آن 4 - شكل كلی جسد حفظ شده به هیچ عنوان برهم نمی خورد .

پس با ترویج اتوپسی تشخیصی در بیمارستانها و تشخیص علت اصلی مرگ بیماران میتوان در رفع عوامل مسبب مرگ قدم برداشت و سوء تفاهمهای مربوط به قصورات و كوتاهی ها را از میان یرد. در این زمینه اتوپسی جنین و نوزاد از اهمیت خاصی برخوردار است . زیرا همه والدینی كه جنین یا نوزادی را از دست می دهند میخواهند بدانند آیا برای حاملگی بعدی ایشان خطری وجود دارد یا خیر و اتوپسی این موضوع را آشكار میكند .


آدرس مطب : 1
تلفن : 35228677 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

سید جواد خانی نورآراء [ 1393-06-27 ]
درود مطالب زیبایی رو به اشتراک گذاشته اید سپاسگذارم

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
Biographyپذیرش اتوپسی جنین و نوزابیوگرافیConferences & WorkshopsContact meCytopathology Case ReportsHistopathology Case ReportsPerinatal Autopsy ReportsPopular PapersScientific Papersفایل های pdfمقالات تخصصيمقالات عمومیکنفراسها و کارگاههای علمگزارش مواردی از اتوپسی (گزارشات مواردی از نمونه تماس با منصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر