دکتر سید رضا صمصام شریعت

متخصص آسیب شناسی تشریحی و بالینی


Email address:

پذیرش اتوپسی جنین و نوزا

جنینی با سندروم نونان

اتوپسي 3042
(در صورتیکه به حرف پزشکی اشتغال ندارید و یا تصاویر مربوط به بررسی اجساد برای شما ناخوشایند هستند از باز کردن تصاویر این گزارش خودداری فرمایید . )

دكتر سيد رضا صمصام شريعت
متخصص پاتولوژی تشریحی و بالینی
نظام پزشکی 32482

تاريخ فوت :مرگ داخل رحمی نام و نام خانوادگي :#####
علت فوت از نظر باليني : نامعلوم نام پدر :#####
تاريخ اتوپسي:##### سن و جنس : جنین 7 ماهه / مونث
شماره اتوپسي : 3042 پزشك معالج :#####

شرح حال بالینی :
جسد مربوط به جنینی مونث در حدود 27 هفته می باشد که پدری 32 ساله و مادری 29 ساله دارد. والدین خوویشاوند نزدیک بصورت پسرخاله ودختر خاله هستند. ولی سابقه هیچگونه اختلال ارثی را در اقوام خود متذکر نمی باشند . این دومین حاملگی مادر بوده است و طی آن دیابت ، فشارخون ، لکه بینی یا بیماری دیگری رخ نداده است. اولین حاملگی مادر 8 سال پیش با تولد نوزادی طبیعی همراه بوده است. سونوگرافیهای این حاملگی نکته پاتولوژیکی را گزارش نکرده اند. از سه روز پیش مرگ داخل رحمی جنین کشف شده و امروز از طریق واژینال خارج گردیده است .

شرح معاینه خارجی جسد :
جسد متعلق به جنینی مونث با قد 39 سانتیمتر و طول crown-rump برابر 25 سانتیمتر می باشد. طول پا 14 و دور سر 28 سانتیمتر است . bruise یا maceration دیده نمی شود. یک ادم جنرالیزه خفیف به چشم میخورد که در ساق پا واضحتر است . خط رویش مو در پیشانی پایینتر از حد نرمال بنظر می رسد. هیپرتلوریسم وجود دارد و چشمهاkeratoconus دارند (شکل1) .شیارهای پلکی مایل می باشند . بینی کوچک بوده ریشه آن فرورفتگی نشان می دهد (شکل2). گردن کوتاه است (شکل 3) و سینه نمای shielded دارد . انگشتان دست و پا از نظر تعداد و فرم نرمال می باشند . خطوط کف دست با سندروم داون سازگار نیست . پشت نرمال است . کام و کواناک مشکلی ندارند. ژنیتال مونث و کمی هیپرپلاستیک بنظر می رسد . بند ناف 6 سانتیمتر طول و 1.4 سانتیمتر قطر داردو در سطح مقطع آن 3 رگ به چشم میخورند .

شرح معاینه داخلی جسد :
دیواره قفسه صدری نرمال بوده فاقد آمفیزم می باشد . دیافراگم در سمت راست و چپ لمس می گردد. یک هیدروتوراکس شدید دوطرفه مشاهده می شود که مختصر خون آلود است (شکل 4). تیموس آتروفیک بنظر میرسد و خونریزی یا آمفیزم ندارد . قلب مخروطی شکی و به ابعاد 1/8*2/2*3 سانتیمتر است . بطنها و دهلیزها از لخته های خونی پر شده اند . سوراخ بیضی باز است . دریچه پولمونار ضخیم و سفید رنگ بوده یک تنگی در آن به چشم میخورد. مری نرمال بوده فیستول یا آترزی ندارد. برونش فاقد پلاک مکونیوم می باشد .هر یک از ریه ها به ابعاد 1/5*3/5*4 سانتیمتر است . ریه ها فاقد هوا بوده پرخون می باشند . حفره شکمی آسیت یا پنوموتوراکس از خود نشان نمی دهد . چرخش رودی نرمال است و عروق مزانتریک فاقد منظره پاتولوژیک می باشند . کبد نرم و اتولیتیک است . ابعاد آن 3*5/5*8/5 سانتیمتر است . معده به ابعاد 0/5*1/5*3 سانتیمتر و قطر جدار آن 0/1 سانتیمتر می باشد . حالبها مسیر نرمال داشته قطر هریک 0/2 سانتیمتر است . هر یک از کلیه ها به ابعاد 1/5*2/2*3/5 سانتیمتر بوده شکلی طبیعی دارد . انفارکتوس یا کیست یا آبسه در کلیه ها وجود ندارد . قطر کورتکس 0/1 سانتیمتر است و رنگ پریده بنظر می رسد . ابعاد هر یک از غدد آدرنال1*1/5*2/5 سانتیمتر می باشد و هموراژیک است . مجرای ادرار و مثانه در محدوده نرمال بنظر میرسد . دستگاه تناسلی خارجی فاقد منظره پاتولوژیک می باشد.

بررسی میکروسکوپی نسوج :
در بررسی میکروسکوپی نسوج بدست آمده از نکروپسی ریه ها محتقن و ادماتو بمظر میرسند . سایر نسوج تغییراتی متناسب با سن جنین دارند .

تشخیص :

Diagnosis (Dx) : Noonan Syndrome

Fig 1 - www.drsamsampathology.ir/userfiles/Images/Gallery/Pics/drsamsam-1.jpg

Fig 2 - www.drsamsampathology.ir/userfiles/Images/Gallery/Pics/drsamsam-2.jpg

Fig 3 - www.drsamsampathology.ir/userfiles/Images/Gallery/Pics/3042-3.JPG

Fig 4 - www.drsamsampathology.ir/userfiles/Images/Gallery/Pics/3042-4.JPG

For more information you can refer to :www.medicinenet.com/noonan_syndrome/article.htm or

ghr.nlm.nih.gov/condition/noonan-syndrome

and ect.
آدرس مطب : 1
تلفن : 35228677 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

مهدی مهرابی [ 1394-04-30 ]
جناب دکتر سلام با توجه به تشخیص جنابعالی جنین ما مشکلSyndrome chromosome 8 trisomy را داشته است...با توجه به اینکه تمامی سایتهای ایرانی و خارجی را جستجو کردم و مطلبی فراخور نیافتم از حضرت عالی درخواست دارم مطلبی در این مورد را برای من ایمیل کنید... با تشکر فراوان

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
Biographyپذیرش اتوپسی جنین و نوزابیوگرافیConferences & WorkshopsContact meCytopathology Case ReportsHistopathology Case ReportsPerinatal Autopsy ReportsPopular PapersScientific Papersفایل های pdfمقالات تخصصيمقالات عمومیکنفراسها و کارگاههای علمگزارش مواردی از اتوپسی (گزارشات مواردی از نمونه تماس با منصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر